Bankacılık Devi En Yakın Rakibine Satıldı. 5 Milyon Müşteriyi Etkileyecek

Bankacılık devi, İngiltere’nin en büyük süpermarketinin kredi kartları, kredileri, tasarrufları ve işletim sistemleri için yaklaşık 600 milyon sterlin ödemeye hazırlanıyor. Bu duyuru, Tesco’nun perakende işine yoğunlaşmak için bankacılık kolunu satmayı düşündüğü yönündeki söylentilerin ardından geldi.

Anlaşma, Tesco’nun yaklaşık 8,3 milyar £ değerindeki kredi kartlarını ve teminatsız kişisel kredilerini ve yaklaşık 6,7 milyar £ müşteri mevduatını içeriyor. Zamanla Tesco Bank çalışanları Barclays’e taşınacak.

Ancak süpermarket bankasının sigorta ürünleri, seyahat milleri ve ATM’ler gibi bazı kısımları anlaşmanın parçası değil. Barclays, ilk 10 yıl boyunca Tesco markalı bankacılık ürün ve hizmetlerini süpermarketin kendi kanalları üzerinden satabilecek.

Tesco, markasının kullanımından, kanalları aracılığıyla büyüyen müşterilerden ve Barclays’in İngiltere’nin en büyük sadakat programı olan Tesco Clubcard programına katılmasından gelir elde edecek. Tesco, bu anlaşmanın borçlarını azaltmasına, bilançosunu güçlendirmesine ve ana perakende işine daha fazla odaklanmasına olanak sağlayacağını belirtti.

Tesco’nun patronu Ken Murphy şunları söyledi: “Tesco Bank, 25 yılı aşkın süredir milyonlarca sadık müşterinin paralarını yönetmelerine yardımcı olan güçlü bir kuruluştur. Geleceğe baktığımızda amacımız en iyi finansal hizmet sağlayıcısı olmaktır.” Barclays ile yapılan bu stratejik işlem ve ortaklık, müşteriler ve işimiz için daha fazla değerin kilidini açıyor.”

Bu arada Barclays’in büyük patronu CS Venkatakrishnan şunları söyledi: “Tesco ile olan bu ortaklık, Birleşik Krallık’taki tüketici işimize yapmaya devam ettiğimiz yatırımın bir başka göstergesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx