Bloomberg’in İdidası: Erdoğan, Mehmet Şimşek’e Davos’a Geitme Dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail-Hamas çatışmasındaki tutumları nedeniyle hükümet yetkililerine bu yılki Davos Zirvesi’ne katılmama talimatını verdiği belirtiliyor.

Bloomberg’e göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, başlangıçta zirveye katılmayı planlıyordu, ancak Erdoğan’ın isteği üzerine kararını değiştirdi.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim saldırılarını “terör saldırısı” olarak tanımlamış ve kınamıştı. Erdoğan ve Şimşek’in ofisleri şu ana kadar bu iddiaya dair herhangi bir açıklama yapmadı.

ONE MİNUTE

Bloomberg, Erdoğan’ın Türk yetkililerin Davos’a gitmemesi yönündeki kararının Türkiye’nin yabancı yatırımcılarla temas kurma girişimlerini karmaşıklaştıracağını belirtti. Erdoğan, 2009’da dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve moderatör David Ignatius ile bir panelde yaşadığı tartışmadan bu yana zirveye katılmıyor. Davos Krizi veya “one minute” çıkışı olarak anılan olayda Erdoğan, Peres ve Ignatius’a tepki gösterdikten sonra Davos zirvesine bir daha katılmayacağını söylemişti.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, 9. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’e, 20 Ocak 2009’daki Dünya Ekonomik Forumu’nda “Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz! Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum” demişti.

Zirveye Erdoğan katılmasa da bakanlar ve hükümet yetkilileri katılım gösteriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx