Bu bir saklı seçilmişler haberidir… ABD yasakladı ya Türkiye.. Meyve püreleri alarmı

Soner Yalçın’ın “Saklı Seçilmişler” kitabında dikkat çektiği kutu meyve sularıyla ilgi bir haber gündem oldu.

ABD’de 20’den fazla çocuğun sıkılabilir ambalajlı elma püresine bağlı olarak kurşun zehirlenmesine maruz kaldığı haberi birçok aileyi endişelendirdi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ülkede küçük çocuklar için meyve püresi üreten üç markanın ürünlerini, tehlikeli düzeyde kurşun içerebileceği gerekçesiyle toplatma kararı aldı.

Hürriyet’ten Sedef Batı’nın haberine göre ABD’de son belirlemelere göre 22 çocuğun sıkılabilir ambalajlı elma püresi yedikten sonra kurşun zehirlenmesine maruz kaldığı haberleri, birçok aileyi endişelendirdi. FDA, ebeveynleri çocuklarına belirtilen üç markanın bazı elma pürelerini yedirmemeleri konusunda uyardı.

Bu markalar Türkiye’de bulunmasa da kurşun zehirlenmesi ülkemizde de yaşanabilen tehlikeli bir durum.

Gazeteci-Yazar Soner Yalçın, “Saklı Seçilmişler” kitabında koruyucu katkı maddeleri ve tatlandırıcılardan bahsetmişti.

Soner Yalçın’ın Saklı Seçilmişler kitabından ilgili bölüm:

“Türkiye’ de ithal edilen yapay tatlandırıcıların yüzde 5’i sağlık alanında ve yüzde 95’i ise gıda sektöründe kullanılıyor.

Şekerleme, bisküvi, kahvaltı gevrekleri, çikolatalar, naneli şekerler, meyveli içecekler, düşük kalorili besinler, baklava, reçel, helva, sütlü tatlılar, konserve bezelyeler, gazlı içecekler, sakızlar, meyveli yoğurtlar, dondurmalar, diyabet ürünleri ve sporcu içecekleri yapay tatlandırıcı içeren bazı besinlerdir…”

Soner Yalçın, gazlı içeceklerde bulunan katkı maddesi “Benzoatların” ise çocuklarda Ashma, sinirsel bozukluğa ve çocuklarda hiperaktiviteye, kur deşene neden olabildiğini belirtiyor.

Yine kitabın 94. sayfasında şu ifadelere yer verildi:

“Meyve suyu” dediğiniz aslında “boyalı su”dur! Türkiye’de 1970’lerde yıllık kişi başı 0.4 litre olan meyve suyu tüketimi, 2000’de 4.4 litreye, 2010 yılında 12 litreye ve günümüzde 20 litreye çıktı! İçtiklerinizin içinde meyve var mı? Manav fiyatlarıyla meyve suyunu karşılaştırın bakalım! Hepsinde gıda aroması var.

Somutlaştırırsam: 1 litre kolada 28, bir kase sütlaçta 20, 1 paket bonibonda 12, 1 kutu ketçapta 20, 100 gram patates cipsinde 10, bir paket bisküvide 20, iki dilim baklavada 12 küp şeker var…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx