Çek çiftçileri protestoya katıldı: Traktörler Prag şehir merkezinde

Polonya, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya da dahil olmak üzere Avrupa çapındaki çiftçiler bu yıl düşük fiyatlar ve yüksek maliyetlerle, ucuz ithalatla ve AB’nin iklim değişikliği kısıtlamalarıyla mücadele etmek için sokaklara çıktı.

Çek çiftçileri de bu hafta protestolara katılmayı planlıyor ancak büyük tarım dernekleri bugün gerçekleştirilen ve traktörlerin Prag’daki ana yolu kapatarak trafiği yavaşlattığı eylemi desteklemiyor.

Tarım Bakanlığı önünde ıslık çalan yüzlerce protestocu, traktör eylemini düzenleyenlerle görüşmeyen bakana yönelik “utanç” ve “istifa” sloganları attı.

GÖSTERİLER SİYASİ AMAÇLARA HİZMET EDİYOR İDDİASI

Başbakan Petr Fiala X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, “Bugünkü gösterinin daha iyi koşullar için verilen mücadeleyle pek bir ortak yanı yok. Çiftçileri temsil edenlerle görüşüyoruz ve tarım ihtiyaçlarımızın neler olduğunu tartışıyoruz” dedi ve gösteriyi düzenleyenlerden bazılarının Rusya yanlısı olduğunu veya başka siyasi amaçlara sahip olduğunu ekledi.

Çiftçilerin başlıca şikayetleri AB tarım politikası, pazardaki çarpıklıklar ve blok dışından ucuz ithalat nedeniyle kaynaklanan düşük satın alma fiyatları.

Çiftçiler ayrıca, bloğun 27 üyesi için onlarca yıldır tarım düzenlemelerini belirleyen Yeşil Anlaşma’da ortaya konan AB’nin iklim değişikliğiyle mücadelesiyle bağlantılı artan maliyetlerden de şikayetçi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx