ETF Teklifleri Gecikti! 2 Analistten Şaşırtan Bitcoin Yorumu

Bugün iki ünlü analistten SEC’in Bitcoin ETF’leri için karar ertelemesi sonrası önemli açıklamalar geliyor. Analistler Michaël van de Poppe ve McGlone şaşırtıcı Bitcoin hedefleri veriyorlar. Piyasaların volatilitesi arttığı bir dönemde analistlerin yaklaşımlarına bakalım.

Bitcoin, ETF belirsizliğinin ortasında fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya

Poppe ETF tekliflerinin onaylanmasındaki gecikmelerin ardından Bitcoin fiyatı 26.000 dolara gerilemesi konusunda yorum yapıyor. Buna göre bu durum kripto piyasasında belirsizliğe yol açtı. Son fiyat hareketi, Grayscale‘in SEC’e karşı verdiği savaşta olumlu sonuç almasından kaynaklanan iyimserlikle Bitcoin’in değerinde bir artışla başladı. Ancak, bu ilk dalgalanmanın devamı gelmedi. Fiyat hızla tersine döndü.

https://twitter.com/CryptoMichNL/status/1697561388137247123

Bu ani piyasa değişimlerini manipülasyona bağlamak cazip geliyor. Ancak, içeriden alınan bilgiler bu tür senaryolarda genellikle rol oynuyor. Kripto piyasasının hızlı fiyat değişimlerine yatkınlığı, küçük gelişmelerin bile önemli dalgalanmaları tetikleyebileceği anlamına geliyor.

SEC’den karışık sinyaller

Bitcoin BTC’nin fiyat rallisi başlangıçta Grayscale‘in SEC’e karşı kazandığı zaferden kaynaklandı. Bu zafer, SEC’in GBTC fonunun ETF’ye dönüştürülmesine yönelik potansiyel onayına ilişkin beklentileri artırdı. Ancak SEC’in bu onayı vermemesi, yatırımcılar arasında hayal kırıklığı ve belirsizliğe yol açtı.

Analiste göre geciken ETF kararları Bitcoin’in fiyatını etkiliyor. Nihai sonuç, birçok kişinin beklemediği bir senaryo olan ETF tekliflerinin ertelenmesi oldu. Sonuç olarak, Bitcoin BTC’nin fiyatı piyasadaki hakim belirsizliği yansıtacak şekilde yaklaşık 26.000 dolar seviyesine yerleşti.

Alım satım yaklaşımında önemli bir değişiklik yok

Piyasada son dönemde yaşanan çalkantılara rağmen, Bitcoin’e yönelik temel alım satım stratejisi büyük ölçüde değişmemiş durumda. Teknik analiz ve grafik formasyonları, yatırımcılara karar alma süreçlerinde rehberlik etmeye devam ediyor. Bu noktada analist Poppe mevcut piyasa yapısında, 25.700 dolarda agresif bir giriş noktası ortaya çıktığını belirtiyor. Bu seviye traderlar için bir odak noktası olmaya devam ediyor. Daha geniş görünüm, 200 Haftalık EMA’nın hemen altında, 24.800-25.300 dolar aralığına kadar son bir piyasa taraması olasılığını gösteriyor. Ancak, EMA’nın önemli bir destek seviyesi olarak kalması bekleniyor.

Poppe piyasanın uzun bir hafta sonuna girdiğini belirtiyor. Ayrıca yatırımcılara önümüzdeki günlerde olası dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmalarını tavsiye ediyor. Mevcut tez, iki potansiyel long pozisyon etrafında dönüyor. Bunlardan birincisi düşük seviyelerin süpürülmesi şeklinde. Buna göre analist Poppe birincil long giriş olarak 24.800 dolar ile 25.200 dolar aralığını hedefliyor. İkinci olarak ise analist 26.700 dolar seviyesine işaret ediyor. Analiste göre Bitcoin’in fiyatı bu seviyeyi geri kazandıkça long bir pozisyonun tetiklenmesi söz konusu olacak.

Bloomberg analisti potansiyel Bitcoin boğa koşusunu öngörüyor

Bitcoin fiyatı son iki yıldır sürekli dalgalanma yaşıyor. Kripto para birimi birkaç kez yükseliş aralığında yer aldı ancak yükseliş ivmesini uzun süre sürdüremedi. Bununla birlikte, bir Bloomberg analisti BTC için temelsiz bir ralli öngörüyor. Ancak potansiyel ralli belirli faktörler ve koşullarla birlikte geliyor.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Makro Stratejisti Mike McGlone Bitcoin için önemli bir sevieyey işaret ediyor. Analiste göre Bitcoin fiyatının 30.000 doların üzerine çıkması halinde yatırımcıların, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 2020 yılında kaydedilen yükseliş trendine benzer önemli bir yükseliş trendi beklemeleri gerektiğini ima ediyor.

Şimdiki fiyat geçmişin 12 bin doları

McGlone, Bitcoin’in 30.000 dolarlık fiyatının 2020 rallisinden hemen önceki 12.000 dolarlık fiyat noktasını yansıttığını vurguladı. Bağlam sağlamak gerekirse, 2020’de Bitcoin’in fiyatı 12.000 dolar civarında seyretmesine rağmen, kripto para birimi tarihindeki en önemli dalgalanmalardan birini yaşadı. McGlone, bu olağanüstü fiyat artışını, Bitcoin’in 30.000 dolar fiyat aralığını aşması halinde yükselebileceği hıza benzetiyor.

Yatırımcılar potansiyel bir Bitcoin boğa koşusunun işaretlerini hevesle bekliyor. Diğer taraftan tarihin bir başka olağanüstü ralli ile tekerrür etmesini bekliyorlar. Bu bağlamda kriptokoin.com olarak baktığımızda 30.000 dolar eşiğini yakından takip edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx