New York Belediye Başkanı’nın kampanyasına Türkiye soruşturması: Yasa dışı bağış aldı mı almadı mı?

T24 Dış Haberler

New York Times’ın eline geçen bir arama kararına göre ABD’de federal savcılar ve FBI, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın 2021 seçim kampanyasının yasa dışı yabancı bağış toplamak için Türkiye hükümetiyle işbirliği yapıp yapmadığını soruşturuyor. 

New York Times’ın aktardığına göre soruşturma, Adams’ın bağış toplama faaliyetlerinin başındaki Brianna Suggs’ın evine perşembe sabahı yapılan polis baskınıyla gündeme düştü. 

Yetkililerin, Türkiye ile bağları olan Brooklyn merkezli bir inşaat şirketi ve yine hem Türkiye hem Adams’la bağlantılı küçük bir Washington D.C. üniversitesi hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalıştığı bildirildi. 

Arama emrine göre yetkililer, Adams’ın kampanyasının bahsi geçen inşaat şirketi ile çalışanlarına, ayrıca Türk yetkililerine gelir sağlayıp sağlamadığını da inceliyor. 

FBI ajanları, üç iPhone’a, iki laptopa, çeşitli belge ve kanıtlara, ayrıca üzerinde Eric Adams yazan bir dosyaya el koydu.

New York Times, soruşturmanın Belediye Başkanı Adams’ı hedef aldığına dair bir işaret olmadığını ve henüz kendisine yöneltilen bir soruşturma bulunmadığını belirtti. Yine de perşembe sabahı kampanya görevlisine yapılan baskının ardından Adams’ın Washington’daki toplantılarını iptal edip “durumla ilgilenmek için” New York’a döndüğü belirtildi. 

Adam, perşembe akşamı katıldığı bir etkinlikte kampanya ekibini savunurken, “hep kendilerinden en üst düzey etik standartlarda olmalarını istediğini” ifade etti. 

Arama emrine göre kampanyaya bazı yabancı bağışların sahte adlarla yapıldığından şüpheleniyor. 

Eric Adams, geçen hafta Türk bayrağının Cumhuriyet’in 100. yılı için göndere çekildiği bir etkinlikte Türkiye ile bağlantıları hakkında övünmüş, “Benim kadar Türkiye’ye giden bir New York belediye başkanı olduğunu düşünmüyorum” demişti. 

Daily News’un aktardığına göre Adams, “Sanırım 6. veya 7. ziyaretimdeyim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx